נתיבות בתנופה

בהשקעה חסרת תקדים של ממשלת ישראל, ועם קצב גידול מרשים ומאזן הגירה חיובי, נתיבות הפכה ליעד מבוקש לזוגות צעירים ומשפחות. הסכם הגג שנחתם, ופרויקט מחיר למשתכן הביאו לתנופת בנייה והפיכתה למוקד משיכה עבור רבים, העתיד של מדינת ישראל מתחיל בנתיבות.

העיר נתיבות ממשיכה בתנופת הבנייה ולפי מרשם האוכלוסין הפכה לעיר השנייה בגודלה בנגב במגזר היהודי עם כ37,000 תושבים. תוסיפו לזה את כביש 6, ותחנת הרכבת החדשה שמנגישים את מרכז הארץ אל העיר ותקבלו עיר שנמצאת בתנופת התחדשות ומוקד משיכה מרכזי בישראל לזוגות צעירים ומשפחות, שכבר עכשיו מקיימת חיי קהילה מגוונים. התנופה גדולה של העיר מגיעה בזכות הסכם הגג שנחתם בשנה שעברה בנתיבות ושירטט למעשה את מגמות האכלוס וההתפתחות של העיר בעשור הקרוב. ההסכם בין מדינת ישראל לרשויות המקומיות, מאפשר הקמת שכונות חדשות בנות אלפי יחידות דיור. 

במסגרת הסכם הגג בנתיבות, בהובלתו של ראש העירייה יחיאל זוהר, ייבנו בנתיבות מעל 13 אלף דירות בעשור הקרוב. במסגרת ההסכם מתוכננים להיבנות יחידות דיור בבנייה צמודת קרקע ולצדם מוסדות חינוך, ציבור, ומרכזי מסחר ותעסוקה. שיווק ובניית יחידות הדיור יבוצעו בהליך מואץ מצד אחד, כדי לקדם בנייה ושיווק, אך מצד שני בצורה מבוקרת ובתיאום מלא בין העירייה לבין משרדי הממשלה ובכלל זה רשות מקרקעי ישראל.

הסכם הגג בנתיבות הביא לבשורה בדמות השקעה ממשלתית כמעט חסרת תקדים. 4.7 מיליארד שקלים שיושקעו בתשתיות צמודות, תשתיות-על, מוסדות ציבור ושדרוג שכונות ותיקות אשר יאפשרו לממש את חזון הפיתוח האורבאני של נתיבות בעשור הבא, ולמעשה להפוך את התוכניות למציאות מתממשת. בעזרת ההסכם, נתיבות תגדל בכ50,000 תושבים אשר יביאו אותה לאוכלוסיית יעד של כ 90,000 תושבים, וכך, תוך עשור, תמצב את העיר כעיר מחוז מרכזית בנגב המערבי.

שכונות חדשות והוספת מבני חינוך וציבור

ההסכם יביא לבשורה נוספת לעיר נתיבות. במעמד החתימה הוחלט גם על יצירת אפיקי תעסוקה חדשים באמצעות פיתוח אזורי תעשייה בהיקף של 4,160 דונם, ותכנית מקיפה בנושאי תחבורה, מבני ציבור, מוסדות חינוך ועוד. לדוגמא, במסגרת ההסכם ייבנו מאות כיתות לימוד בהיקף של 750 מיליון ₪ על פי פרוגרמה ותקני משרד החינוך.
בנוסף, ההסכם כולל השקעה כספית בהיקף משמעותי של 600 מיליון ₪ לחידוש ושיפור תשתיות על עירוניות ותחבורה, אשר ייתנו מענה תשתיתי לשכונות החדשות. סך הכל מדובר על 7 שכונות חדשות. שכונת נווה שרון א' וב' שם ייבנו 2696 יחידות דיור. נתיבות מערב ב' שם ייבנו 842 יחידות דיור.

נתיב המעלה שם ייבנו 177 יחידות דיור , רמות יורם שם ייבנו 5166 יחידות דיור, רמות מאיר עם 1244 יחידות דיור ומעלות הנחל עם 3282 יחידות דיור. הסכם הגג בנתיבות כולל בתוכו גם את תכנית מחיר למשתכן, חוד החנית בסדרת צעדים חסרי תקדים אשר יזמה מדינת ישראל, במטרה להקל על חסרי דירה לקנות דירה ראשונה בתנאים מועדפים. משרד האוצר והמשרד לבינוי ושיכון פרסמו בתחילת השנה את הנתונים על המכרזים ששווקו בהצלחה ליזמים ועל פי הודעת המשרדים, בנתיבות שווקו 1,157 במסגרת התוכנית והן במחיר התחלתי של 538 אלף שקל לדירות 85 מ"ר.

על פי משרד האוצר מדובר בהנחה של 30% ממחיר דירות דומות בשוק החופשי. מחיר התחלתי לדירת 100 מ"ר יעמוד על 634 אלף שקל והוא מבטא הנחה של 29% ממחיר דירות דומות בשוק. מחיר התחלתי לדירת 110 מ"ר יעמוד על 698 אלף שקל והוא מבטא הנחה של 29% ממחיר דירות דומות בשוק.

הדירות כוללות במפרט התוכנית מרפסת, מחסן וחנייה. מחירי הדירות בנתיבות כוללים מענק למשתכן בסך 60 אלף שקל של אזורי עדיפות לאומית בתוכנית. סך הכל שווקו בנתיבות מתחילת השנה 2045 יחידות דיור, כמחציתן הופנו לפרויקט מחיר למשתכן והשאר לשוק הפרטי.
נתיבות רשמה את המספר הגבוה ביותר של יחידות הדיור ששווקו וגם את אחוזי הביקוש מהגבוהים בישראל.

בימים אלו, ותוך זמן שיא, נמסרה הקרקע ליזמים על מנת שיחלו בעבודות הבניה בשטח. ראש העירייהייה יחיאל זוהר מסביר כי" עיריית נתיבות הכינה מבעוד מועד ופיתחה את התשתיות בקרקע וכך יכולים היזמים להתחיל בבניה תוך זמן שיא ובכך לקצר את משך הזמן בו זוגות צעירים ממתינים לדירות ומשלמים הוצאות שכירות גבוהות"

פרויקט עם חשיבות לאומית

מי שכאמור הוביל את החתימה על הסכמי הגג הוא ראש העירייה יחיאל זוהר שגייס לטובת הפרויקט את עורכת הדין אלונה שפר-קארו כמנכ"לית מנהלת הסכם הגג. שפר-קארו, בעלת תואר שני במשפטים ובמנהל עסקים (מימון) כיהנה בעבר כמנכ"לית המשרד להגנת הסביבה. בנוסף כיהנה בתפקידים ציבוריים נוספים כגון חברת מליאת רשות הטבע והגנים, כחברת המועצה הארצית לתכנון ובנייה, וכיהנה גם בוועדה המייעצת לנשיא המדינה בנושא איכות הסביבה ויושבת ראש הקרן לשמירת הניקיון.

שפר-קארו מציינת כי ההשקעה חסרת התקדים של הממשלה בהסכם הגג, דווקא בנתיבות, מצביעה על חשיבות לאומית לפיתוחו של הנגב בכלל והעיר נתיבות בפרט " מדובר בפרויקט עם חשיבות לאומית שמראה על מציאות חדשה. תקציבים ומשאבים יוזרמו לפרויקט ויעמידו את העיר נתיבות כעיר מרכזית בדרום וכחלק מהעתיד של מדינת ישראל".

ראש העירייהייה יחיאל זוהר ציין כי המשא ומתן על הסכם הגג לא היה פשוט בגלל ההתעקשות על פיתוחה של העיר ושימת דגש על מינופה "כדי להגיע להסכם הטוב ביותר עבור העיר, ניהלנו משא ומתן עיקש שנשא פרי ושניתן לראות בסכומים ובהיקף המשאבים חסר התקדים שגייסנו לעיר.

יש לנו לא מעט ניסיון בפיתוח שכונות חדשות בכוחות עצמנו תוך הבטחת איכות ביצוע, עמידה בלוח זמנים מוקפד, פישוט הליכי בירוקרטיה והסרת חסמים הבאים לידי ביטוי גם בהסכם". זוהר הוסיף כי הסכם הגג הוא שלב נוסף בפיתוחה של העיר שעברה כברת דרך ארוכה במשך השנים "נתיבות מאז ומעולם לקחה אחריות על עתידה ועשתה כברת דרך לפיתוח חיי קהילה וחברה, לקידום חיי המסחר והתעשייה, לפיתוח שירותי תרבות, פנאי וספורט ומעל לכל לקידום מערכת החינוך ולהעצמת צעירים להגשמה ולהצלחה.

אין לנו דרך אחרת, אלא להביט אל העתיד מתוך תקווה להמשך בנייה וחיזוקה של נתיבות ולהפיכתה לעיר מובילה במרחב, המקרינה על כל תושבי האזור".